Prečo sa neoplatí tipovať zápasy

V tomto článku sa pozrieme na pravdepodobnostný pohľad na tipovanie zápasov. Vytvoríme si pár fiktívnych príkladov, ktoré simulujú rôzne možnosti.

Príklad 1:

Ak tipujeme 12 zápasov, ktoré sa môže skončiť troma možnými výsledkami, aká je pravdepodobnosť, že všetkých 12 zápasov budeme tipovať správne? Predpokladajme, že tipujeme iba výhru, prehru, alebo remízu. A predpokladajme, že všetky tri výsledky pri každom zápase majú rovnakú pravdepodobnosť, resp. o zápasoch nevieme vopred nič a teda nemáme žiadnu preferenciu.

Riešenie:

Ak tipujeme 12 zápasov a každý z nich má tri možné výsledky (výhra, prehra, remíza), potom celkový počet možných kombinácií výsledkov je (3^12), pretože pre každý zápas máme tri možnosti a nezáleží na tom, aký výsledok bude v iných zápasoch.

Ak chceme tipnúť všetkých 12 zápasov správne, existuje iba jedna možná kombinácia výsledkov z tých (3^12) možných kombinácií.

Takže pravdepodobnosť, že tipneme správne všetkých 12 zápasov, je 1 ku 531 441.

Príklad 2:

Predpokladajme, že tipujeme 12 zápasov. Pre zjednodušenie zápisu predpokladajme, že v každom zápase tipujeme výhru domáceho tímu a že sa zápasy môžu skončiť výhrou, prehrou, alebo remízou. V každom zápase je pravdepodobnosť výhry domáceho tímu 0,75. Pravdepodobnosť remízy je 0,10 a pravdepodobnosť prehry domáceho tímu je 0,15. Aká je pravdepodobnosť toho, že budeme každý zápas tipovať správne a teda že domáci tím vyhrá v každom z tipovaných zápasov?

Riešenie:

Ak predpokladáme, že v každom zápase tipujeme výhru domáceho tímu, potom pravdepodobnosť, že tipujeme správne výsledok každého zápasu, je 0,75.

Pre každý zápas existujú tri možné výsledky: výhra domáceho tímu, remíza alebo prehra domáceho tímu. Ak tipujeme iba výhru domáceho tímu, pravdepodobnosť správneho tipu je 0,75 a pravdepodobnosť nesprávneho tipu (remíza alebo prehra domáceho tímu) je (1 – 0,75 = 0,25).

Keďže máme 12 zápasov, kde tipujeme výhru domáceho tímu v každom zápase, môžeme túto pravdepodobnosť umocniť na 12:

0,75^12 = 0,031

Takže pravdepodobnosť, že tipujeme správne výhru domáceho tímu vo všetkých 12 zápasoch, je približne 0,031 alebo 3,1%.

Ponúka sa nám ale nasledovná otázka, aj keď pripustíme takto pozitívny scenár:

Aký výsledný kurz potrebujeme pri takomto tipovaní, aby sme z dlhodobého hľadiska boli úspešní?

Odpoveď:

Aby sme z dlhodobého hľadiska boli úspešní, musíme dosiahnuť výhodný pomerný kurz, ktorý zohľadňuje pravdepodobnosť úspechu našich tipovaní.

Máme pravdepodobnosť úspechu 0,031 (alebo 3,1) pri každom zápase. Ak chceme byť na nule v dlhodobom horizonte (t.j., dosiahnuť tzv. „break-even“ situáciu), musí byť očakávaný zisk rovný nule. V tomto prípade to znamená, že suma výhier musí byť rovnaká ako suma strát.

Predpokladajme, že kurz (odds) za každý tipovaný zápas je x. Ak vyhráme, dostaneme našu stávku násobenú kurzom, ale ak prehráme, strácame našu stávku. Takže matematicky môžeme povedať, že:

Zisk = (Počet zápasov * Pravdepodobnosť úspechu * x) – (Počet zápasov * Pravdepodobnosť neúspechu * 1)

Ak chceme, aby bol náš zisk rovný nule, môžeme rovnicu upraviť:

0 = (Počet zápasov * 0,03167 * x) – (Počet zápasov* 0,9683)

Riešením tejto rovnice pre x nám dá výsledný kurz, pri ktorom sme dlhodobo na nule. Tento kurz by mal byť v tomto prípade 30,6 , aby sme dosiahli nulu v dlhodobom horizonte.

Je dôležité si všimnúť, že reálne kurzy ponúkané stávkovými spoločnosťami bývajú nižšie, aby sa zabezpečil zisk pre stávkovú spoločnosť. Preto je dosiahnutie break-even situácie ťažšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

eighty four ÷ twenty one =