Prečo tipujeme.org nebude po júni 2022 pokračovať v aktualizácii databázy čísel lotérií

Toto je článok o tom, prečo tipujeme.org po júni 2022 skončí s aktualizáciou vyžrebovaných čísel a o tom, prečo by ľudia tipovať lotérie vôbec nemali. Zároveň tento článok vysvetľuje, prečo winlottery.biz nebude poskytovať obsah a služby po apríli 2022. No a v neposlednom rade je to aj o tom, že pri vidine zisku je nutné ťažiť z toho, čo pravdepodobnostne zmysel naozaj dáva.

Odpoveď na to, prečo došlo k ukončeniu činnosti stránok, ktoré poskytovali rôzne prehľady, štatistiky a nástroje pre tipujúcich čo najjednoduchšie – z morálnych dôvodov. Ak niekoho zaujíma pozadie tohto rozhodnutia, pokračujte v čítaní. A ak ste z nejakého dôvodu skalopevne presvedčený/á o možnosti výhry v lotérií alebo pri tipovaní zápasov, text nižšie je určený práve pre vás.

Tipovanie je dlhodobo stratová činnosť – ako z pohľadu financií, tak z časového hľadiska

Pri tipovaní lotérií alebo zápasov vychádzame z pravdepodobností. Kto im nerozumie, platí takzvanú „extra daň“, pretože zisk z lotérií putuje do vreciek (mimo iných entít) štátu. Poďme na príklad, vezmime si hru Loto.

Pravdepodobnosť výhry jackpotu v hre loto (platné k októbru 2021) je jedna ku 13 983 816. To, že uhádnete 5 čísel zo 6 sa stane v jednom prípade z 54 200,8. V jednom prípade z 1 032,4 zas uhádnete 4 čísla zo 6. A jeden z 56,7 tipov skončí uhádnutím troch čísel. Môžete to rátať akokoľvek, reálnu šancu na výhru vysokej sumy nemáte.

Ako je potom možné, že niekto ten jackpot vyhrá?

Odpoveď je jednoduchá: Tipuje príliš veľa ľudí a z pravdepodobnostného hľadiska niekto uhádnuť tých 6 čísel občas musí. Ak by ale lotériu vždy tipoval iba jeden človek, a ak by na jedno žrebovanie vsadil iba jeden tip, muselo by v priemere trvať 133 999 rokov, kým by vyhral jackpot. Vychádzame z predpokladu, že jeden rok má 52,17857 týždňa a že sa žrebuje dvakrát za jeden týždeň.

Ergodicita

Ergodicita je termín, ktorý charakterizuje správanie sa systému, ak by sme pokus opakovali nesmierne veľa krát a odhalí nám jeho hlavné charakteristiky (technicky povedané, trajektórie vývoja premennej sa zbiehajú do jednej). Ako príklad použime dĺžku života človeka – ak pozorujeme dĺžku života jediného človeka, nebudeme vedieť povedať, ako dlho ľudia žijú. Povedzme, že by sa pozorovaný jedinec dožil iba 25 rokov – informácie o priemernej a mediánovej dĺžke dožitia človeka sú v tomto prípade nulové, resp. ak svoje presvedčenie o očakávanej dĺžke života oprieme o hodnotu 25 rokov, poriadne sa zmýlime, keď budeme pozorovať ľudí, ktorí sa dožili viac ako 80 rokov. Rovnako sa zmýlime v očakávaní dožitia akéhokoľvek jedinca, ak pozorujeme napr. iba jedinca, ktorý sa dožije 110 rokov – jednoducho priemerný a mediánový vek dožitia iného človeka nebude 110 rokov.

Ergodicita pri tipovaní

Preveďme si teraz ergodicitu na skúsenosti tipujúceho človeka. Predstavte si, že si raz vsadíte na Loto a vyhráte jackpot. Nikdy predtým ste Loto netipovali a pre nestranného pozorovateľa to môže byť signál, že v hre Loto je jednoduché vyhrať jackpot.

To, čo nastalo, je v skutočnosti iba náhodný jav, ktorý proste niekedy nastane (z podstaty veci). Ak by ste vzali 13 983 816 tipujúcich, a ak by každý z nich mal úlohu tipovať práve jeden stĺpec na jedno žrebovanie, jackpot by v priemere padal každé žrebovanie. Nestalo by sa tak zakaždým, pretože títo tipujúci by mohli nezávisle od seba tipovať rovnaké kombinácie a tak by sa určite stalo, že niekedy by bolo výhercov jackpotu viac a niekedy by nebol v konkrétnom žrebovaní žiaden výherca jackpotu.

Pri takomto množstve pozorovaní sa nám odhalí informácia o tom, či má výhodu „systém“, alebo či je výhoda na strane tipujúceho a to aj bez štúdia pravdepodobností. Ak takmer zakaždým vychádza z hry jediný výherca a zvyšných 13 983 815 tipujúcich jackpot nevyhrá a odchádza z hry so stratou (pre zjednodušenie neuvažujeme o druhej, treťej výhre – nižšie to vysvetlím), odpoveďou je to, že výhodu má „systém“. Totiž aj dnešný výherca sa v ďalších kolách žrebovania veľmi pravdepodobne ocitne na strane porazených a odíde z hry so stratou. Ak hru opakuje tých 13 983 816 krát, raz asi vyhrá jackpot a vo zvyšných prípadoch jackpot nevyhrá.

Je to ako keby ste navštívili kasíno – Ak ho navštívite raz, môžete vyhrať (pravdepodobne ale prehráte), ale ak kasíno navštívite 100 000 krát (uvažujme, že nerátate karty a teda vstup Vám povolia stále), je veľmi pravdepodobné, že Vaša celková strata prevýši Vaše celkové výhry.

Ak to niekomu nestačí, uvažujme s ruskou ruletou. Predstavte si, že hráte ruskú ruletu, kedy získate 1 000 000 eur v prípade, ak prežijete. Ak by ste hrali hru raz, pravdepodobne by ste si zarobili ten jeden milión eur (existuje 0,8333 šanca na prežitie a teda výhru – čo znamená 83,33% v laickej reči). Ak by ste ale hru opakovali šesťkrát, vystavili by ste sa riziku, že pri jednej z hier prídete o život (prežili by ste iba 33,489 prípadov zo 100 – teda iba každý 2,98tý prípad). Ak by ste hru opakovali stokrát, Vaša šanca na smrť by bola takmer rovná jednej (sto percent). Matematicky – iba jeden z 82 817 974,52 prípadov ruskej rulety by prežil 100 za sebou nasledujúcich hier.

Jednoduchý spôsob ako povedať, či hra dáva zmysel

Je to naozaj jednoduché – stačí vedieť pravdepodobnosť výhry, možnú výhru, pravdepodobnosť straty a možnú stratu, čo je pri lotériách naozaj známe. Vzťah uvedený nižšie je aplikovateľný na čokoľvek od tipovania zápasov, hry Loto, cez prechádzanie peších kolmo cez diaľnicu až po obavy z odmietnutia, ak chcete niekoho osloviť a dostať na rande.

Čokoľvek, čo chceme urobiť, si stačí kvantifikovať a urobiť iba v prípade, ak platí nasledovné:

pz je pravdepodobnosť zisku, jej hodnota sa pohybuje od 0 po 1

zisk je kvantifikovaný napr. v eurách alebo v inej mene, prípadne vyjadruje zisk v inej veličine

ps je pravdepodobnosť straty, jej hodnota sa pohybuje od 0 po 1

strata je kavntifikovaná strata, ktorú utŕžime, ak v hre zlyháme. Môže sa jednať o sumu v eurách, ale pri ruskej rulete by sme stratou rozumeli smrť, a teda hodnota života by bola vyjadrená veľmi vysokým číslom, prípadne nekonečnom.

Preveďme si to na jednoduchý prípad tipovania hry Keno10, kedy tipujeme 4 čísla. Vyhrať môžeme v prípade, ak uhádneme 3 alebo 4 čísla. Konkrétne:

Pravdepodobnosť uhádnutia 3 zo 4 čísel je 0,0432478913 a možná výhra pri vklade 1 euro je 8 euro.

Pravdepodobnosť uhádnutia 4 zo 4 čísel je 0,0030633923 a možná výhra pri vklade 1 euro je 50 euro.

A teda pre jedno žrebovanie platí:

Pravdepodobnosť zisku * možný zisk je 0,0432478913 * 8 + 0,0030633923 * 50, resp. 0,499152745 .

Pravdepodobnosť straty * možná strata je 0,953688716 * 1, teda 0,953688716

Výsledok je teda: 0,499152745 – 0,953688716 = -0,454535971

Je to záporné číslo a teda do takéhoto niečoho by sme sa nemali púšťať. Systém má totiž oproti nám výhodu, a tá by sa prejavila, ak by sme celý život tipovali 4 čísla. Pri celkovom zúčtovaní by sme si z každého žrebovania odnášali stratu, aj keď by sa nám niekedy podarilo uhádnuť aj 4 čísla zo štyroch.

Rovnako by sme mohli tento výpočet aplikovať na tipovanie viacerých čísel, na tipovanie iných lotérií, na tipovanie zápasov, alebo na hranie ruskej rulety. Len pre zaujímavosť, uvažujme s nasledovným prípadom – hrali by ste hru, kedy by ste s 99,99 percentnou šancou mohli získať 1 euro a v 0,01 percentách prípadov prísť o 10 000 eur? 99,99% úspech znamená vyhrať v 9 999 prípadoch z 10 000. Neznie to lákavo (?), veď možnosť prehry je takmer nulová. Tak si to prerátajme:

0,9999 * 1 – 0,0001 * 10000 = -0,0001

Je to opäť záporné číslo a teda ak by ste danú stávku opakovali dostatočne dlho, dostali by ste sa do straty.

Tento jednoduchý princíp rovnako ukáže nezmyselnosť tipovania „tutoviek“ pri zápasoch. Naopak, vyšlo by nám, že by sme sa mali sústreďovať na tipovanie neočakávaných výsledkov s vysokými kurzmi (mali by byť kombinované dokopy), ale na takéto exotické myšlienky nepresvedčíte takmer nikoho. Navyše sa pri tipovaní zápasov dostávame do situácie, že nie vždy máme možnosť tipovať príliš vysoké kurzy. A v neposlednom rade by sme museli akceptovať fakt, že by sme permanentne prehrávali nízke sumy, povedzme aj 3 000 krát za sebou, kým by sme sa štatisticky dostali k poriadnej výhre. Osobne netipujem, ale v minulosti boli maximálne možné výhry limitované do nejakej sumy (to z dôvodu, že stávkové spoločnosti sú si vedomé rizika príliš vysokej výhry v prípade neočakávaných výsledkov, na ktoré si vsadí iba blázon alebo niekto, kto naozaj uplatňuje matematiku). Ak sú maximálne možné výhry alebo kurzy limitované aj v dnešnej dobe, tak stávkové spoločnosti sa k tomuto problému stavajú naozaj správne a minimalizujú riziko devastujúcej straty, kedy by ich „porazil“ jediný tipujúci.

Čo je na uvedenom vzťahu ohľadom pravdepodobností a možných ziskov a strát veľmi zaujímavé, je aj výška samotného rozdielu. Čím je hodnota pz * zisk vyššia voči ps * strata, tým viac sa nám oplatí do danej hry vstúpiť. Ak je pz * zisk – ps * strata len 0,001 a pri inej hre je tento rozdiel povedzme 12, potom sa nám viac oplatí hrať práve tú druhú hru a to bez ohľadu, ako často v nej budeme ziskoví.

Ešte raz, ak je výsledok odčítania negatívny alebo rovný nule, daná hra nestojí za to. Ak by ste zrátali, ako som to spomenul vyššie pri zmienke o zanedbaní určitých výhier v hre Loto, všetky pravdepodobnosti, tak ani hra Loto nedáva zmysel. Malo by zmysel ju tipovať iba vtedy, ak by bola suma na jackpot príliš vysoká (ale to by tipovalo oveľa viac ľudí ako obvykle a tí by tipovali viacero tipov a nakoniec by výhercov jackpotu mohlo byť viacero, čím by sa možný zisk znížil a teda výsledok takéhoto „podniku“ by bol aj tak otázny).

Nezabúdajte na nemého svedka

Nemý svedok je niekto, kto sa javu zúčastnil, no nemá možnosť o svojej skúsenosti povedať. Nebudete počuť o tom, že milióny ľudí pravidelne prichádzajú o malé sumy, ale budete počuť o tom, že tu a tam kdesi ktosi vyhral poriadny „balík“. To skresľuje naše vnímanie pravdepodobností a aj z dôvodu zachovania objektivity by sme vôbec nemali takým správam venovať pozornosť.

Ponúkať produkt bez jeho používania tvorcom alebo majiteľom je nemorálne

Ak vojdete do predajne automobilov značky Opel a majiteľ tejto predajne jazdí na aute značky Volvo, je to jasný signál, aby ste takúto predajňu čo najskôr opustili. Predajca áut Škoda by mal jazdiť práve na Škodovkách a predajca automobilov Alfa Romeo by mal jazdiť na Alfe.

Ja osobne už viacero rokov netipujem ani lotérie, ani zápasy. Preto som sa rozhodol ďalej neponúkať to, čo sám nepoužívam.

Ukončenie podpory stránok tipujeme.org

Keďže to, čo je spomenuté vyššie, sa nedá nijako napadnúť a keďže to jednoducho platí, je morálne ponúkať niečo, o čom viem, že to nedáva zmysel?

Sú aktivity, pre ktoré sa v tomto článku spomenutý vzťah dá uplatniť a z ktorých nám môže plynúť zisk v podobe financií alebo v iných formách. Dokonca si môžete takto zarobiť také sumy, ktoré nie je možné získať výhrou v žiadnej lotérii. Tipovanie lotérií a takmer všetko tipovanie zápasov ale medzi dlhodobo ziskové aktivity nepatrí.

Ak Vás tento článok nepresvedčil, skúste si ho prečítať ešte raz a ak budete stále presvedčený/á o tom, že pri tipovaní si môžete zarobiť, potom Vám len ďakujem za čas (a ospravedlňujem sa za stratu tých pár minút). Ak Vás to ale presvedčilo o nezmyselnosti tipovania, dalo Vám to viac ako vzalo a v tom prípade ďakujem za možnosť „otvoriť oči“ niekomu ďalšiemu.